Rektorers lön kan till stor del bestå av samma delar som lärarens. En sak som skiljer sig är att rektorernas grundlön i regel i olika avtal har en så kallad lönegaffel med ett lägsta och ett högsta belopp för grundlönen.
På ett allmänt plan ska rektorns lön utgå från en helhetsvärdering av ansvaret, rektorns uppgifter, skolans storlek, personalens storlek och så beaktas förstås om rektorn har ansvar för en enhetsskola eller möjligen flera enheter. Det gäller såväl när grundlönen bestäms som för VAS-tillägg.
Lön för rektorer anställda i kommuner
Rektorns utgörs av en uppgiftsrelaterad lön samt eventuella individuella tillägg, övriga tillägg och arvoden, övertimsarvoden och ibland också en resultatbonus.
Grundlön
Grundlönerna hittas i Kt:s lönetabeller. Antalet lönegrundsgrupper ger utgångspunkt för grundlönens storlek i enlighet med lönepunkten.
Arbetsvärdering
Det här är ett tillägg som kallas VAS-tillägg (på finska TVA-lisä) och bör framgå av lönespecifikationen. Det här är ett tillägg som eventuellt betalas ut genom arbetsvärdering och från det lokala lönesystemet. VAS-tillägget utgör tillsammans med grundlönen den uppgiftsrelaterade lönen.
Det lokala lönesystemet ska finnas till påseende på arbetsplatsen eller så ska du kunna få ta del av det av fackombudet.
Årsbundna tillägg
Årsbundna tillägg betalas på basen av hur många år du har arbetat som lärare eller rektor. De årsbundna tilläggas räknas ut enligt ränta på ränta metoden.
Individuella tillägg
Individuella tillägg kan beviljas enligt UKTA del A§11 baserat på en utvärdering av arbetsprestationen. Det individuella tillägget kan inte grunda sig på exempelvis erfarenhet eller att du är utbildad till klasslärare med dubbel behörighet.
Resultatbonus
Resultatbonus är ovanligt i undervisningsbranschen men vissa större städer har tillämpat det och betalat ut resultatbonus på basen enhetens resultat. En sådan resultatbonus ska då också betalas till skolans rektor.
Övriga tillägg och ersättningar
Andra ansvarsområden eller särskilda uppgifter som inte redan beaktats i grundlön eller VAS-tillägget bör komma här. Exempelvis om du som rektor har ansvar för morgon- och eftermiddagsverksamhet kan det betalas som ett skilt tillägg.
Övertimsarvoden
En tjänsterektor kan inte få lön för övertimmar. En lärartjänsteinnehavare som förordnats till föreståndare kan.
Lönegrundsgrupper
För en rektor i kommunala skolor så påverkas både lönen och mängden undervisning av antalet lönegrundsgrupper. I nuläget räknas antalet lönegrundsgrupper på följande sätt enligt Ukta del §2.
- I årskurs 1–6 och inom förskoleundervisningen bildas en lönegrundsgrupp för varje påbörjat antal av 15 elever.
- I årskurs 7–9 bildas en lönegrundsgrupp för varje påbörjat antal av 25 elever.
- Dessutom bildas en lönegrundsgrupp för varje påbörjat antal av 20 sådana elever vid skolan som fått beslut om särskilt stöd.
(Punkt 3 ovan kommer att få nya bestämmelser från och med 1.8.2026 efter förhandlingarnas slutförande)
Rektorns sammanlagda antal lönegrundsgrupper räknas ihop och i lönetabellen finns en lönepunkt som motsvarar antalet lönegrundsgrupper.
Det är ändå viktigt att notera att rektorns lön inte enbart utgår från antalet lönegrundsgrupper. I avtalet finns flera bestämmelser om att lönen kan vara högre än vad lönegrundsgrupperna anger om ansvaret kräver det, personalens storlek är stor eller på grund av det administrativa arbetets belastning.
Små ändringar i lönegrundsgrupperna medför inte automatiskt ändringar i rektorns lön om arbetets svårighetsgrad inte ändras. Utöver detta beaktas ansvaret även i arbetsvärderingen inom det lokala lönesystemet.
Enligt ukta del A §10 ska grundlönen justeras inom löneskalan om den behöriga myndigheten anser det befogat. Därmed kan rektorns grundlön justeras inom lönegaffeln om rektorns ansvar eller uppgifter ökar av olika orsaker.
Årsbundna tillägg
Årsbundna tillägg för rektorer och biträdande tjänsterektorer är:
- 10 år: 5%
- 15 år: 5 %
- 20 år: 10%
Biträdande tjänsterektorer
För biträdande tjänsterektorer i grundskola eller gymnasium så bestäms den uppgiftsrelaterade lönen på en skala som är 7% lägre än löneskalan i den lönepunkt som tillämpas på skolans rektor.
Skolföreståndare
En skolföreståndare har i grunden sin lärartjänst kvar men förordnas till föreståndare och kallas ofta rektor, eftersom lagen enbart känner till rektor. Grundlönen utgår ändå från lärarens grundlön. Lönen för uppgiften och ansvaret för att vara föreståndare betalas genom ett VAS-tillägg från det lokala lönesystemet.
När arbetsvärderingen görs och uppgiftens svårighetsgrad bestäms ska alla aspekter av uppgiften bedömas. Även mindre skolor kan ha en större personal som föreståndaren är förman för och föreståndaren har ofta liknande eller helt samma ansvarsområden som en tjänsterektor.
Skolföreståndarens årsbundna tillägg följer de tillägg som hör till lärartjänsten som föreståndaren har.
Privata undervisningssektorn
Även i privata så har rektorn en lönegaffel i vilken rektorn placeras in. Det som skiljer sig från det kommunala är att det inte finns lönegrundsgrupper och det finns endast en lönepunkt för grundskola och en för gymnasiet. Därmed är skillnaden i gaffeln större och rektorns arbete ska värderas utgående från flera faktorer när rektorns grundlön bestäms.
Grundlöner per 1.8.2025
Grundlönen för en rektor för grundskola i dyrortsklass 1 är mellan 4 484,53 och 5 338,87 euro och i dyrkortsklass 2 mellan 4 361,04 och 5 191,82 euro.
Grundlönen för en rektor för gymnasium är i dyrortsklass 1 mellan 4 674,57 och 5 863,01 euro och i dyrortsklass 2 mellan 4 545,86 och 5 701,70 euro
I den privata undervisningssektorns kollektivavtal är rollen som biträdande rektor annorlunda än i kommunen. Den biträdande rektorn behåller sitt arbete som lärare men väljs till biträdande rektor. Lönetillägget för att fungera som biträdande rektor är 16–24 % beräknat på den grundlön som läraren har enligt avtalets §11.