Annika Norrgård, klasslärare och ämneslärare i Pargas, har utsetts till FSL:s representant i OAJ:s styrelse. Jag är erfaren, tar ordet och samarbetar över språk- och organisationsgränser, sa hon tidigare i våras när hon kandiderade i OAJ-valet.
Annika Norrgård har 15 års erfarenhet som huvudfackombud och har varit ledamot i OAJ:s fullmäktige i åtta år. Hon är även styrelsemedlem i OAJ:s regionförening.
Som suppleant i OAJ:s styrelse utsågs Inka Halkivaha, gymnasielektor i Åbo och fackombud.
Den nya styrelsen utsågs under OAJ:s fullmäktigemöte 6–7.5 i Helsingfors.
Murto fick fortsatt förtroende
Under vårmötet omvaldes OAJ:s ordförande Katarina Murto. Hon konstaterar att den sittande regeringen har gjort många försämringar i arbetslivet och att det har lett till att fackets roll som arbetstagarnas trygghet och försvarare har förtydligats.
– Det förutsätter dock att facket hänger med i de förändringar som sker omkring oss. Jag vill ytterligare stärka OAJ:s roll som förhandlare, göra medlemskapet ännu mer lockande och proaktivt föra fram medlemmarnas åsikter i diskussioner och beslut som berör dem, säger Murto.
