|
Hösten är förbi, julen är över och redan märker man att dagarna blivit litet, litet längre.
Vi går mot ljusare tider, åtminstone kalendermässigt. Ur ekonomisk och samhällspolitisk synvinkel finns det dock inte särskilt mycket ljus i tunneln. Vi står inför ett år med kraftig turbulens inom skolsektorn.
Åtminstone i Raseborg, Kaskö och Jakobstad ämnar man skicka lärarna och rektorerna på "tvångssemester". Permitteringarna ser ut att bli rekordlånga i Kaskö, hela 4 veckor, vilket ju betyder att åtminstone under två av läsårets nio månader går skolan ned för räkning.
Då kan man ju trösta sig med "skolskenshistorien" från Borgå, där svenska utbildningssektionens ordförande Kristel Pynnönen (SFP) är nöjd med permitteringsarrangemangen (svenska.yle.fi 18.12.2009). Sektionen anser att läroplanen till största delen uppfylldes under de tio dagar långa lärarpermitteringarna, att det man missat under permitteringarna kan tas igen under våren och att rektorerna givetvis kan be om tilläggsmedel för att i efterskott sköta den specialundervisning som uteblev i höstas.
Så här låter det alltså när ordföranden lägger ut texten. Vad säger hon egentligen? Ja, hon säger att läsåret gott kan vara tio dagar kortare, att läroplanen inte behöver följas till fullo och att det nog ändå finns pengar.
Det sista påståendet om tilläggsmedel visar att det egentligen handlade mera om prestige än om pengar i Borgå. Det visas också av att stadsstyrelsens ordförande Kaj Bärlund (SDP) med hänvisande till krånglande e-post inte "hann" träffa lärarna trots löfte om det.
Lyckligtvis finns det andra röster i Borgå. Kommentarerna på Vega Östnylands webbsida var inte nådiga. Utbildningssektionen kläddes av in på bara kroppen och kejsarens nya borgåkläder avslöjades som kvalificerat struntprat, vilket det ju var.
Förhoppningsvis gör Borgå inte om cirkusen. Jag hyser inga förhoppningar om att andra kommuner kommer att klara det här cirkusnumret bättre. Kaskö kommer dessutom att platsa i Guinness rekordbok med hela EU:s kortaste läsår om fyra veckors permittering genomförs.
Vårvintern innebär också att avtalsförhandlingarna kommer i gång. Det gällande avtalet upphör denna månad och det finns skäl att återkomma till denna viktiga fråga, som i slutändan är en mätare på hur vårt samhälle värderar skola och utbildning.
Dan Johansson |