|
Kaskö och Loimaa permitterar inte |
|
|
|
|
Nyheter
|
04.02.2010
, # 3-2010
|
|
|
Kaskö permitterar inte sin personal. Stadsfullmäktige i Kaskö beslöt i mitten av januari att avstå från att permittera personalen i den krisdrabbade staden. Ekonomin i staden gjorde en rejäl djupdykning på Metsäbotnia la ner sin fabriksanläggning.
Stadsstyrelsen föreslog för fullmäktige att permitteringsplanerna skrinläggs bl.a. med hänvisning till att permitteringarna skulle ha drabbat sektorerna och även de anställda på ett väldigt varierande sätt. Fullmäktige tog beslutet efter en omröstning, som slöt 10-7. Motförslaget gällde en återremittering av ärendet till stadsstyrelsen.
Också Loimaa avstår från permitteringen av personalen. Stadsstyrelsen i Loimaa beslöt i slutet av januari att skrota permitteringsplanerna, sedan det hade framkommit att bokslutet för år 2009 kommer att visa ett mera positivt resultat än befarat. Också personalkostnaderna har reducerats.
C-E Rusk |