|
En tysk studie visar nu klart att fler gymnastiklektioner leder till avsevärt förbättrad hälsa. Bland annat minskar fetman och risken för hjärtkärlsjukdomar.
– Det borde vara obligatoriskt med mer gymnastikundervisning, säger Katharina Machalica vid universitet i Leipzig, där studien gjorts.
Resultaten lades fram på tisdagen på den europeiska läkarkongressen i Stockholm.
Förbättringen är särskilt stor bland barn från låginkomstfamiljer, den grupp som har störst fetmaproblem och löper störst risk att få hjärtkärlsjukdomar.
Gymnastik varje dag
Forskarna studerade hälsan hos 256 sjätteklassare i två skolor, en med välbärgade barn och en där eleverna har fattigare bakgrund. I utgångsläget hade låginkomsttagarbarnen klart sämre hälsa på en rad punkter: sämre BMI, mer fett i kroppen och sämre syreupptagningsförmåga.
Därefter fick hälften av eleverna i respektive skola fem extra gymnastiklektioner i veckan, medan den andra hälften fortsatte att ha två.
Ett år senare hade hälsan förbättrats tydligt i de grupper som fått mer gymnastik. Särskilt påtaglig var förbättringen hos låginkomsttagarna.
Forskarna drar slutsatsen att hjärtkärlsjukdomar enkelt kan och bör förebyggas på detta sätt.
(FNB–TT, Bild: FSL)
Takaisin
|